Szelki, które znamy dziś mają bardzo długą historię. Dawniej służyły tylko do podtrzymywania męskich spodni, a teraz stanowią głównie ciekawy dodatek do wielu stylizacji. Ich wygląd na przestrzeni lat znacznie się zmienił. Bowiem pierwotnie były one proste i nie miały zbyt wielu kolorów, a obecnie mają różne style i są tworzone z rozmaitych materiałów. A, wracając do początku – jak, gdzie i kiedy wynaleziono szelki? O tym już za chwilę.
Gdzie i kiedy wynaleziono szelki?
Kiedy wynaleziono szelki? Ich historia sięga XVIII wieku – to właśnie wtedy pojawiły się w Europie. Od razu wywołały duże zainteresowanie, choć nie takie, jakim cieszą się obecnie. Co, ciekawe do połowy XX wieku traktowano je jako bieliznę i noszono pod ubraniem. Początkowo mocowano je poprzez wiązanie przez otwory w spodniach, ale później się to zmieniło.
Rok 1820 był w ich historii bardzo znaczący. Wówczas Albert Thurston w Anglii zaprojektował i wprowadził do sprzedaży szelki ze skórzanymi szlufkami, które łączyły się ze spodniami poprzez przyszyte do nich guziki. W przeciwieństwie do pierwotnych te już można było nosić na wierzchu.
Czy szelki są jeszcze w modzie?
Trendy w modzie szybko się zmieniają, ale szelki do spodni wciąż pozostają na niezmiennym poziomie. Ten dodatek do powrót do przeszłości, który z łatwością można łączyć nie tylko z klasykami, ale i najnowszymi stylizacjami. Stanowi on bardzo ważny element w świecie mody, gdyż jest wszechstronny. Wiele lat temu jego rola ograniczała się tylko do funkcji praktycznej, a dziś jego zadanie jest nieco inne. Z wykorzystaniem szelek powstają bogate i wyraziste looki, których trudno nie zauważyć na ulicy.
Jak nosić szelki – do czego pasują?
Szelki pasują do wielu elementów męskiej garderoby. A, zalicza się do nich garnitur, koszula, marynarka, krawat, a także eleganckie buty, na przykład Oksfordy oraz spinki do mankietów. Można też zestawić je z codziennymi stylizacjami – dobrze wyglądają z jeansami, mniej oficjalną koszulą i prostym T-shirtem. Trzeba, jednak pamiętać, że wybierając szelki powinniśmy zrezygnować z paska, gdyż takie połączenie nie wyglądałoby estetycznie i stylowo. Zestawiając je z odpowiednio dobraną odzieżą można stworzyć ciekawy efekt wizualny.
Szelki a pasek – co lepsze?
Zarówno szelki, jak i pasek służą do podtrzymywania spodni, choć nie sprawdzają się w tym zadaniu tak samo dobrze. Lepsze są oczywiście szelki, gdyż nie wbijają się w brzuch, powodując dyskomfort podczas dłuższego noszenia. Nie oznacza to, jednak że pasek jest zły, tylko po prostu mniej wygody, ale mimo to wciąż wielu mężczyzn go używa.
Jeszcze inną zaletą szelek jest to, że mają ogromny wpływ na wygląd stylizacji. Bowiem nie tylko ją dopełniają, ale i nadają charakteru, którego często jej brakuje.
Jakie są najpopularniejsze szelki dla mężczyzn?
Modne są nie tylko szelki gładkie, ale i we wzory. Te pierwsze najczęściej zakładane są do formalnego stroju, a te drugie do codziennego. Jeśli, jednak chodzi o szelki gładkie to bardzo lubiane są te w kolorze czarnym, brązowym, szarym i granatowym. Natomiast ze wzorów stylowa jest kratka, diamenty, kropki, kwiaty, a także koła.
Różnorodność męskich szelek jest tak duża, że każdy facet może wybrać sobie takie, które odpowiadają jego stylowi i preferencjom. A, najchętniej wybierane są te wykonane z jedwabiu i prawdziwej skóry. Dlaczego? Elegancko wyglądają i nie niszczą się szybko.
Męskie szelki do spodni – jak wybrać te właściwe?
Czynnikiem decydującym jest na pewno styl mężczyzny, który może preferować bardziej nowoczesne lub klasyczne szelki. Dużo też zależy od charakteru stylizacji, jak i okazji, na którą mają być założone. Zatem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie szelki wybrać, tylko trzeba je indywidulanie do siebie dopasować.
We współczesnej modzie szelki męskie odgrywają kluczową rolę, gdyż stanowią symbol stylu i elegancki. Są dodatkiem, który kształtuje wygląd całej stylizacji – mogą go znacząco poprawić, ale i też zepsuć, jeśli źle dopasujemy je do całej reszty.
Ja tam lubię nosić szelki!